Mustafa Çoban

Namaste!

Kuantum Bilgisayar Nedir?

Kuantum Bilgisayarlar ve hepimizin bildiği transistörlerle çalışan bilgisayarlar arasındaki esas ayrım, datayı işleme yöntemedir. Akıllı telefonlardan ve mevcut bilgisayarlarımızdan bildiğimiz bütün cihazların datayı işleme yöntemi aynıdır. Dataları, bitlerde saklar ve bit sadece iki değerden birine sahip olabilir: 0 veya 1.

Bir led gibi hayal edersek: Led açıksa (1) veya kapılıysa (0) değerlerini alır, yani elektrik var(1), elektrik yok (0) değerlerini alır. Bilgisayarımızda bulunan dosyalarda oluşturduğu bitler kadar, 1 ve 0’lardan oluşmaktadır.

Bu nedenle bir cihaz problem çözerken bu bitler sürekli farklı değerler almalı ve belleği bitirmemek için sürekli arka planda bazı verileri silmeli oluşan sonuçları yazmalıdır, çok kompleks bir işlem yaparken bilgisayarın bu işlemi bitirmesi belli bir süreç alacaktır.

Kuantum bilgisayarlarda datalar sadece bir değer alabilen bitlerin içine saklanmaz, kübitlerin içinde depolanır. Bu kübitler sadece 1 veya 0 değerini almaz. Aynı anda hem 0, hem de 1 değerini alabilir. Kübitler elektrik yokken 0 değerindeyken bile 0 değerini ve 1 değerini içinde barındırabilir. Bu nedenle işlem yaparken ciddi anlamda zaman kaybını önlerler.

Kuantum bilgisayarda, bir ampülün hem açık hem de kapalı olması çok zaman kazandırır, Bu nedenle de, Kuantum Bilgisayar aşırı karmaşık sorunları bile şuanda kullandığımız süper bilgisayarlara göre bile çok daha hızlı şekilde çözer. Google tarafından geliştirilen Sycamore isimli kuantum bilgisayar; Süper bilgisayarın 10 bin yılda çözebileceği bir problemi 3 dakika gibi kısa bir sürede yapabileceğini iddia ediyorlar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>