Mustafa Çoban

Namaste!

SWAP NEDİR?

Günümüzde birçok ekonomi ve döviz ile ilgili kelimeleri duymaktayız. Bazılarına kulak aşinalığı, bazılarını tahmin yoluyla anlamını düşünmekteyiz. Bu kelimelerden biri olan swap’ı bugün anlatmaya çalışacağız.

Swap kelime anlamı itibariyle takas, iki tarafın herhangi bir değer içeren varlık veya anlaşılmış yükümlülüğe bağlı olan nakit veyahut para cinsinden değerli eşyaların aralarında değiştirdikleri işleme verilen ad olarak söylenmektedir. Ancak ekonomi anlamında konuşurken swap’ı kavramsal olarak anaparaya bağlı olarak nakit olarak belirtilmektedir.

Peki bunun neden yapıldığı sorusuna cevap vermek gerekirse swap işlemleri sayesinde faiz oranları ve döviz kurlarındaki değişimlerin en güvenilir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyladır. Özellikle ani artış ve düşüş gösteren döviz kurlarında yatırımcıların bu ani artış ve düşüşlerden kaynaklanabilecek riski en az seviyeye indirmesi için genel olarak yaptığı işlem olmaktadır.

Ancak swap işlemleri ülke ekonomisine ve döviz kurlarına bir takım zararlar verebilmektedir. Nitekim swap işlemleri nedeni ile ülke parasında hızlı değer kaybı ve ani artış düşüşlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle başta Türkiye olmak üzere birçok devlet swap işlemlerine kısıtlama getirmişlerdir. Gerekli olan bu önlemi Türkiye, Ağustos 2018 ile swap işlemlerine kısıtlama getirilmiştir.

Bu swap işlemlerinin tarihçesine incelediğimizde ilk swap işlemini Dünya Bankası ve IBM arasında gerçekleşmiştir. Bu tür para swapları iki taraf arasında, belirlenen bir tutar paranın başka cins bir para ile değiştirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca değiştirilen bu para sonrasında belirli bir süre sonrasında tekrardan değiştirilen ana paraların geri verilmesi olarak ülke içi dövizin korunmasını sağlayan bu işlem oldukça ülke döviz kurları açısından hayati bir anlam taşımakta olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Nitekim Türkiye Mayıs 2020 itibari ile Katar ile swap işlemi yapmıştır. Swap parası olarak tanımını yaptığımız olaylar şu an dada ülkemiz için gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>